Laboratorium Elastrografii i Ultrasonografii Narządu Ruchu

mgr Grzegorz Mikołajowski
mgr Małgorzata Pałac – doktorant
mgr Magdalena Rutka – doktorant

1. Ultrasonograf Sonoscape E2 – ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Prócz funkcji diagnostycznej może być stosowana jako wspomaganie ćwiczeń (sonofeedback). Jedną z ważniejszych zalet stosowania ultrasonografii w fizjoterapii jest możliwość dynamicznej oceny różnych tkanek w czasie rzeczywistym zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu. Po za tym pozwala na doprecyzowanie diagnozy funkcjonalnej oraz wychwycenie przeciwwskazań do terapii. W porównaniu do innych metod diagnostyki obrazowej jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny jest łatwiejsza w obsłudze i mniej kosztowna.
  2. Aixplorer – ultrasonograf z elastografiąUltrasonograf z funkcją elastografii prócz podstawowych parametrów ultrasonograficznych może mierzyć właściwości mechaniczne tkanek. Elastografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną stosowaną głównie przez lekarzy do wykrywania zmian nowotworowych. Natomiast w fizjoterapii do jej zastosowań można zaliczyć diagnozę i ocenę zmian chorobowych oraz monitorowania procesu rehabilitacji tkanek miękkich. Po za tym w pracy naukowej może ułatwić poznanie procesów biomechanicznych czy patofizjologicznych schorzeń mięśniowo-ścięgnistych. W porównaniu z klasycznym badaniem ultrasonograficznym ma możliwość stworzenia dwuwymiarowej kolorowej mapy obrazującej elastyczność tkanki.
  3. 2-kanałowy (przewodowy) aparat EMG i ENGUrządzenie pozwala na przeprowadzenie elektromiografii oraz elektroneurografii.

Elektromiografia pozwala na ocenę aktywności mięśniowej. Natomiast elektroneurografia jest wykorzystywana do oceny funkcji nerwów obwodowych (włókien czuciowych i ruchowych).

• Morfologiczne zmiany mięśni bocznej ściany brzucha u nastolatków ze skoliozą idiopatyczną
  • University of Southampton

Instytut Fizoterapii i Nauk o Zdrowiu